COVID - sylwestrowy zakaz przemieszczania się. - Kancelaria Adwokacka Adam Gautier

COVID – sylwestrowy zakaz przemieszczania się.

COVID – sylwestrowy zakaz przemieszczania się.

W czwartek w dniu 10 grudnia 2020 roku podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał wprowadzenie w okresie przedsylwestrowym zakazu przemieszczania się na terenie całego kraju. Tak zwana „narodowa kwarantanna” ma zostać wprowadzona ze skutkiem w nocy z dnia 31 grudnia 2020 roku na dzień 1 stycznia 2020 roku i ma obowiązywać w godzinach od 19:00 do 6:00.

Zapowiedziany zakaz miałby znaleźć się w rozporządzeniu Rady Ministrów. W rozporządzeniu mają się znaleźć również wyłączenia zakazu. Na konferencji zapowiedziano, że zakaz przemieszczania nie będzie obowiązywał osób wykonujących niezbędne czynności służbowe.

Podkreślić należy, że zapowiadane rozporządzenie na chwilę obecną nie zostało wydane. Nie wiadomo też jaki będzie ostateczny kształt takiego rozporządzenia, a samo wystąpienie ministra zdrowia nie ma walorów źródła prawa.  Wystąpienie prasowe nie może nakładać obowiązków, w tym nakładać zakazów.

Powstaje również pytanie czy zapowiadane rozporządzenie będzie posiadało podstawę prawną, wystarczającą do objęcia zakazem przemieszczania się na terenie całego kraju. Wskazać należy, że rozporządzenie musi być wydane w oparciu o szczegółową delegację ustawową. Jak słusznie wskazuje dr hab. Mikołaj Małecki (UJ) na łamach prowadzonego bloga Dogmaty Karnisty: „powszechny lockdown sprowadzający się do zakazu wychodzenia z domu przez wszystkich obywateli nie ma podstawy prawnej w aktualnie obowiązującej ustawie.”

autor wpisu: Jakub Sokólski-Gwizdała

Wróć

DO GÓRY