Kredyty frankowe – najnowsze postanowienie Sądu Najwyższego
Dnia 2 września 2021 roku Sąd Najwyższy miał wydać długo wyczekiwaną uchwałę, w której miały zostać określany zasady rozliczenia roszczeń „frankowiczów”. Niestety spodziewany przełom w sprawach „frankowych” nie nastąpił, bowiem w oparciu o przepis art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Sąd Najwyższy zwrócił się z pytaniami prejudycjalnymi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczącymi problematyki powoływania na stanowiska sędziowskie w Polsce.
Jakkolwiek, zgodnie z oświadczeniem rzecznika prasowego SN, Sąd Najwyższy był przygotowany do podjęcia merytorycznych rozstrzygnięć, to właściwą uchwałę podejmie dopiero po uzyskaniu odpowiedzi TSUE na postawione przez siebie pytania.
W konsekwencji, aktualność zachowują dotychczasowe rozwiązania, które pozwalały „frankowiczom” na unieważnienie niekorzystnych dla nich umów kredytowych lub ich „odfrankowieniu”, które w dalszym ciągu nie zostały ujednolicone.
Jakkolwiek na pierwszy rzut oka brak uchwały Sądu Najwyższego może być postrzegany negatywnie, tak brak nowych hormonizujących wytycznych dotyczących problematyki kredytów frankowych – umożliwia dalsze korzystanie z już wypracowanych przez sądownictwo, a korzystnych dla „frankowiczów”, rozwiązań.
Jeżeli również zawarłeś umowę kredytu we frankach szwajcarskich i nie jesteś pewny, czy możesz skutecznie domagać się jej unieważnienia lub „odfrankowienia” – zapraszam do kontaktu. Mój zespół prawny chętnie dokona bezpłatnej analizy umowy kredytowej i przekaże informację o przysługujących Ci możliwościach.
Od kilku lat zespół do spraw frankowych mojej kancelarii pomaga pokrzywdzonym przez banki konsumentom.
Wróć