Najmłodsi uczniowie już w szkołach, galerie, sklepy oraz punkty usługowe - ponownie otwarte!  - Kancelaria Adwokacka Adam Gautier

Najmłodsi uczniowie już w szkołach, galerie, sklepy oraz punkty usługowe – ponownie otwarte! 

Najmłodsi uczniowie już w szkołach, galerie, sklepy oraz punkty usługowe – ponownie otwarte! 

Od wtorku 4 maja 2021 roku – uczniowie nauczania zintegrowanego (klasy I-III) szkół podstawowych wracają do zajęć stacjonarnych. Uczniowie klas starszych, to jest klas IV-VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych do 17 maja 2021 roku będą uczyli się zdalnie, zaś od ww. dnia zajęcia dla nich będą odbywały się hybrydowo. Uczniowie wszystkich klas wrócą według zapowiedzi do nauczania stacjonarnego od dnia 31 maja 2021 roku. Powyższe wynika z rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 roku w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. 

W przypadku handlu i usług – od dnia 4 maja 2021 roku – ponownie funkcjonują obiekty handlowe i usługowe, w tym parki handlowe o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2.000 mkw. W przypadku punktów gastronomicznych znajdujących się w takich obiektach – mogą one serwować jedzenie na wynos oraz na dowóz. W dalszej mierze nie jest możliwe spożywanie żywności w punkcie, czy też strefie gastronomicznej. 

Czynne są – aktualnie także zakłady fryzjerskie, kosmetyczne oraz salony tatuażu i piercingu. Właściciele ww. miejsc są jednak obowiązani do zapewnienia, aby w miejscu prowadzenia działalności przebywali wyłącznie przedstawiciele obsługi oraz obsługiwani klienci (z zastrzeżeniem, że jedno stanowisko może przypadać wyłącznie na jedną osobę). 

Od wtorku – możliwe jest także funkcjonowanie obiektów sportowych na otwartym powietrzu – z zastrzeżeniem, że w obiekcie sportowym może przebywać nie więcej niż 50 osób.  Podobnie otwarte zostaną baseny i obiekty sportowe zamknięte – lecz wyłącznie na potrzeby zajęć dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży do 18. roku życia – przy tym wyłącznie do połowy obłożenia danego basenu albo obiektu.  

Co szczególnie istotne, od 15 maja 2021 roku – możliwe będzie organizowanie wydarzeń kulturalnych na świeżym powietrzu, a także wznowiona zostanie działalność restauracji i kawiarni w ogródkach na świeżym powietrzu. Tym samym, możliwe będzie organizowanie imprez okolicznościowych na zewnątrz – jak np. wesela i komunie. 

Zgodnie z zapowiedziami 29 maja 2021 roku – lokale gastronomiczne będą miały możliwość przyjmowania klientów wewnątrz.

O kolejnych „luzowaniach” obostrzeń – będziemy informować Was na bieżąco! 

 

Wróć

DO GÓRY