Nowe utrudnienia lotnictwa i roszczenia z nimi związane - Kancelaria Adwokacka Adam Gautier

Nowe utrudnienia lotnictwa i roszczenia z nimi związane

Nowe utrudnienia lotnictwa i roszczenia z nimi związane

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną Rada Ministrów zadecydowała o ograniczeniu możliwości przemieszczania się, wydając rozporządzenie z dnia 13 października 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.

Od 14 października 2020 r. obowiązuje bezwzględny zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium niektórych państw, który będzie trwał aż do 27 października 2020 r. Obejmuje on lotniska położone na terytoriumBelize, Czarnogóry, Federacyjnej Republiki Brazylii, Gruzji, Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego, Królestwa Bahrajnu, Kooperacyjnej Republiki Gujany, Państwa Izrael, Państwa Katar, Państwa Kuwejt, Państwa Libia, Państwa Zjednoczonych Emiratów ArabskichRepubliki ArgentyńskiejRepubliki Armenii, Chile, Iraku, Kolumbii, KostarykiRepubliki Libańskiej, Malediwów, Mołdawii, Panamy, Paragwaju, PeruRepubliki TunezyjskiejRepubliki Zielonego PrzylądkaStanów Zjednoczonych AmerykiSułtanatu OmanuWspólnoty Bahamów. 

Wyjątkiem od zakazu są kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Unii Europejskiej, Strefy Schengen, a także Ukraina. Ponadto nie dotyczy to państw, które notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań wskazujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2. 

W razie odwołania lotu zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego (261/2004) przewoźnik jest zobowiązany do zwrotu kosztu biletu w terminie 7 dni lub zmiany planu podróży, co oznacza wskazanie innego alternatywnego terminu dogodnego dla pasażera.  

Ponadto warto wiedzieć, że prawo do odszkodowania nie przysługuje tylko pod warunkiem wystąpienia siły wyższej powodującej konieczność anulowania lotu oraz poinformowania o odwołaniu na co najmniej 14 dni przed zaplanowaną podróżą, a także w przypadku powiadomienia w okresie od 2 tygodni do 7 dni przed planowanym czasem odlotu z równoczesną zmianą planu podróży. W pozostałych przypadkach pasażerowie mają prawo do odszkodowania.

Warto rozważyć zatem złożenie przewoźnikowi wezwania do zapłaty odszkodowania jeżeli do odwołania lotu doszło na mniej niż 7 dni przed jego planowaną datą. 

 

Wróć

DO GÓRY