Czy możliwe jest unieważnienie umowy po spłacie kredytu frankowego?
Większość toczących się postępować mających za przedmiot kredyty frankowe, dotyczy kredytów, które pozostają nadal spłacane. W takim wypadku, kredytobiorcy wnoszą o unieważnienie przedmiotowej umowy bądź o tzw. ,,odfrankowienie” kredytu.
Niezależnie od powyższego, wytoczenie powództwa przeciwko bankom, możliwe jest także po całkowitej spłacie kredytu, a zatem po tym, gdy umowa kredytu wygasła z uwagi na jej wykonanie. W takiej sytuacji roszczeniami przysługującymi kredytobiorcom są: roszczenie o zapłatę wobec nieważności umowy oraz roszczenie o zapłatę w związku z ,,odfrankowieniem” kredytu.
W przypadku wyboru opcji pierwszej, kwota, której zapłaty dochodzimy, obejmuje wszelkie zapłacone przez kredytobiorcę na rzecz banku sumy, w tym prowizję, kapitał, odsetki oraz ubezpieczenie.
Natomiast w przypadku ,,odfrankowienia”, czyli usunięcia z umowy kredytowej niedozwolonych zapisów, co skutkuje traktowaniem przedmiotowego kredytu jako kredyt złotówkowy, roszczenie obejmuje różnicę pomiędzy kwotą uiszczoną przez kredytobiorcę, a kwotą, która byłaby uiszczona, gdyby w umowie nie występowały klauzule indeksacyjne.
Co ważne, roszczenie związane z nieważnością umowy kredytowej ma charakter bezterminowy i wystąpienie z nim możliwe jest – co do zasady – w każdym wypadku. Z kolei ,,odfrankowienie” kredytu możliwe jest wyłącznie po spełnieniu kilku warunków.
W konsekwencji, nawet, jeżeli spłaciłeś już swój kredyt frankowy, możesz odzyskać swoje środki.
Wróć