Nowe restrykcje i obostrzenia covidowe - Kancelaria Adwokacka Adam Gautier

Nowe restrykcje i obostrzenia covidowe

Nowe restrykcje i obostrzenia covidowe

1 grudnia bieżącego roku weszły w życie nowe obostrzenia, które będą obowiązywały do 17 grudnia. Nowe restrykcje dotyczą głównie limitów osób w miejscach publicznych i zmian w zasadach kwarantanny dla podróżujących.

W związku z obowiązującymi obostrzeniami:

– wprowadzono limit 50% obłożenia w kościołach, restauracjach, hotelach, obiektach sportowych, kinach, centrach handlowych czy teatrach;

– z 500 do 250 osób zmniejszono limit osób na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi;

– wprowadzono limit – jedna osoba na 15 m kw. obowiązujący na siłowniach, w klubach i centrach fitness, hazardzie, muzeach, galeriach sztuki, obiektach handlowych, targach, wystawach, kongresach i konferencjach (do tej pory obowiązywał limit jednej osoby na 10 m kw.).

Ponadto, od 1 do 17 grudnia maksymalnie 100 osób może uczestniczyć w: weselach, komuniach, konsolacjach, a także w dyskotekach.

Przy czym warto wskazać, że we wszystkich wskazanych wyżej przypadkach do limitów liczby osób nie wlicza się zaszczepionych przeciw Covid-19.

Dla osób przybywających spoza Unii Europejskiej, strefy Schengen oraz Turcji wprowadzona została 14-dniowa kwarantanna (do tej pory wynosząca 10 dni). Z obowiązkowej kwarantanny mogą być zwolnione osoby zaczepione przeciw Covid-19 preparatem dopuszczonym do obrotu na terenie Unii Europejskiej oraz osoby, które uzyskały negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonanego po upływie 8 dni od przekroczenia granicy.

Osoby przybywające z państw takich jak Republiki Botswany, Królestwa Eswatini, Lesotho, Republiki Mozambiku, Republiki Namibii, Republiki Południowej Afryki albo Republiki Zimbabwe będą musiały odbyć obowiązkową 14-dniową kwarantannę niezależnie od wyniku testu na koronawirusa.

Warto przypomnieć, że na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej) oraz w: środkach komunikacji, sklepie, galerii handlowej, banku, na targu, na poczcie i w biurze (jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba, że pracodawca postanowi inaczej) – wciąż obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Podobnie w: zakładzie pracy, podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta, kinie i teatrze, przychodni, szpitalu, salonie masażu i tatuażu, kościele, szkole u lekarza, na uczelni, czy w urzędach i innych budynkach użyteczności publicznej jak np. sądy.

Wróć

DO GÓRY